+420 724 156 208

Řada domácností využívá plyn k ohřevu vody nebo i jako zdroj vytápění. Moderní kotle i kuchyňské spotřebiče se sice mohou spoléhat integrované bezpečnostní systémy, nicméně i tak je doporučeno pravidelně věnovat čas revizi. Školený technik může včas odhalit drobné nedostatky nebo zeslabení materiálu a předejde nejen pozdějšímu defektu, shánění oprav a nákladům navíc. Zejména zajistí náležitou ochranu vašeho zdraví.

Zákonem stanovené postupy

Technické listy spotřebičů, ale především platná legislativa přesně vymezuje podmínky pro využívání plynu. Profesionální kontrola může nabídnout nejen dobrou orientaci v této problematice, ale těží výhody i ze znalosti z praxe. Může využít zkušeností s konkrétními spotřebiči a věnovat pozornost opakujícím se problémům, upozornit na způsob vlastní průběžné kontroly nebo vhodné údržby. Rozhodně se nevyplatí kontroly podcenit, zejména když využíváte průtokový ohřívač vody nebo kotel, který je umístěný v obytné části bytu nebo domu. Zatímco únik plynu zaznamenáte poměrně snadno typickým zápachem, únik zplodin se může projevit až o dost později.

Únik spalin může způsobit i kritické ohrožení

Spaliny z kotle není cítit, a jejich šíření bytem může nepozorovaně probíhat třeba celou noc. Únik může způsobit porucha hořáku u zastaralého zařízení, ale i zdánlivě banální prasklina na pryžové hadici, která připojuje plynový spotřebič.

Akutní otrava oxidem uhelnatým způsobuje bolesti hlavy, zesláblost a únavu. Postižení musí být neprodleně předání odborné lékařské péči. Nicméně i nízké koncentrace CO zavdají velmi nepříjemným komplikacím. Jedovaté spaliny zvyšují riziko kardiovaskulárních i onkologických onemocnění. Bez výrazných projevů můžete být vystavení setrvalému vlivu nevhodného prostředí. A přitom krátká návštěva revizního technika na problém upozorní a vyřeší jej!

Revizi plynu můžeme přirovnat pravidelné péči o vůz. Pravidelné technické kontroly mají za úkol ověřit stav vozidla a předejít nebezpečí, kdy nefunkční systém ohrozí nejen vás, ale i další účastníky provozu. Plynový kotel zajistí komfortní teplo i ohřívání vody, musí však splnit přísné podmínky bezpečného a spolehlivého chodu.

6.3.2019 - Vyčištěné topení může být o 30 % účinnější

 

Kdy je nejlepší řešit údržbu a opravy topného systému? Rozhodně ne ve chvíli, kdy vás uprostřed zimy zaskočí poruchy a ani těsně před začátkem topné sezony. Budete těžko hledat termín v nabitém diáři řemeslníků a nápravy řešené na poslední chvíli s sebou můžou přinést zbytečné navýšení ceny i další komplikace. Drobné defekty je možné opravit včas s minimálními problémy a bez nepříjemných investic.


Ideální prevencí je čištění topení. Voda, která probíhá topným systémem, s sebou přináší různé kaly a vodní kámen, který postupně blokuje nebo omezuje cesty. Vyčištěné topení dokáže snížit náklady na vytápění, protože zužitkuje předávané teplo až o 30 % efektivněji! 30 % není zanedbatelné číslo. Čistění topení sestává z poměrně jednoduchého postupu, který je možný realizovat kdykoli mimo topnou sezonu.


Podle objemu topného systému se vypočítá spotřeba čistícího roztoku, který se mísí ve speciální nádrži a čerpadlem s dostatečným výtlakem je vedený celou soustavou. Aplikaci doprovází vypuštění veškeré vody. Otopný systém obsahuje v případě rodinného domu až několik stovek litrů vody. Vyčištěnou soustavu pak nahradí voda „čerstvá“ nebo voda s příměsí udržovacího roztoku.


Působení roztoku a práce s vypouštěním a čerpáním vody může zabrat zhruba 12 hodin a samozřejmě vyžaduje jistou zkušenost a zručnost.


Pro úsporu v topení není nutné pořizovat si vlastní čerpadlo a riskovat neočekávané problémy při vlastním zavádění. Odborné firmy disponují kompletní výbavou a postarají se o čištění za vás. Ušetří váš čas, ušetří náklady a společně s čištěním zajistí i základní kontrolu celého systému. Současné příznivé teploty můžete využít a nechat ošetřit a připravit topný systém pro další sezony. Topenářství v Českých Budějovicích dokáže převzít kompletní rozvody vody, rozvody kanalizace nebo plynu.  Rozsah práce i čas provedení plně přizpůsobí stavu rozvodů a samozřejmě i vašim možnostem.