středa, 04 srpen 2021 21:30

Připravte se na upgrade na nový Windows 11, který přijde již v tomto roce Doporučený

Napsal(a) JP
Windows 11 Windows 11 Microsoft Windows 11

Vážení uživatelé operačního systému Windows, Microsoft zveřejnil informace o nadcházející nové verzi Windows 11, které budou pro některé uživatele zdarma k upgradu, ale má to svá úskalí. A dále informoval o ukončení podpory stávajících Windows 10 v roce 2023

Již je to 6 let, kdy k nám dorazili poprvé nové "desítky" tedy Windows 10 v roce 2015, mnozí nebyli touto novou verzí z počátku nadšeni, jelikož docházelo k častým problémům s používáním počítačů, nefunkčními prvky jako např. zvuk, nastavení rozlišení monitorů, dokonce i poštovních klientů atp. a dosti často ani po aktualizacích vydávaných v pravidelných, ale i nepravidelných termínech se to nezlepšilo, protože předchozí chyby byly odstraněny a nové se s aktualizací objevily, což nejednomu uživateli způsobilo vrásky na čele.

w10logo
Win-11

"Původní logo W10 bylo pro nové W11 přepracováno, aby působilo moderněji a více zapadalo do přepracovaného designu všech oken a prvků tohoto systému."

Postupem času se podařilo tento operační systém vylepšovat a dnes se dá říci, že většina běžných uživatelů je již spokojena a přizpůsobena rozdílům oproti předchozí a velice oblíbené verzi Windows 7, která je početným zástupem uživatelů používána do dnes. Bohužel, ale v poslední době již narážím u svých klientů na to, že jsou nuceni přejít na novější systém W10, týká se to právě uživatelů Windows XP, Windows 7, ba dokonce i některých uživatelů s Windows 8 a 8.1, protože podpora a aktualizace prohlížečů internetu ukončují svou podporu pro starší systémy a tedy novější aplikace, jako např. internetové bankovnictví na těchto prohlížečích již nefunguje a to je jen jeden příklad z mnoha, se kterými se setkávám. Klienti jsou tím nuceni minimálně k přechodu na novější verzi Windows 10, ale ne všechna železa, tedy počítače jsou schopny, připraveny zvládnout tento operační systém. Tak se tedy stává, že je nutné vyměnit i celý počítač za novější například repasovaný za dostupnou cenu a u mne se i dočkají toho, že na takto zrenovovaný - repasovaný počítač dostanou opět dvou letou záruku. Tyto počítače odebírám z ověřeného zdroje svého dodavatele značkových počítačů HP, Dell atd. a zákazníci, kteří takovýto počítač pořídili jsou nad míru spokojeni nejen kvalitou zařízení a výbavou, ale hlavně cenou, která může uspořit až 50% nákladů oproti pořízení počítače nového. Všechny tyto notebooky a počítače jsou značkové od výrobců HP, DELL nebo Lenovo a tito výrobci jsou léty prověření, že jejich zařízení jsou dlouho trvalé a odolné a tedy i takto repasované budou sloužit ještě po mnoho let.

w11in"W11 s přepracovaným designem spodní lišty, ikony budou zarovnány na její střed včetně ikony Start."

Ale zpět k tématu. Jak jsem již výše zmínil, tak již Microsoft oficiálně informoval, že v tomto roce ve 3tím nebo 4tém čtvrtletí tohoto roku uvolní distribuci Windows 11. Bohužel, ale zároveň informoval o tom, že ne všechny počítače budou mít požadované parametry stanovené Microsoftem, aby si tento nový OS mohli nainstalovat. To v praxi znamená, že počítače, které nesplní minimální hardwarové požadavky na procesor, grafické rozhraní, strukturu, typ a zabezpečení pevného disku a ještě několik dalších parametrů, budou muset plánovat výměnu takového počítače do toho roku 2023, protože v tomto roce Microsoft skončí s uvolňováním záplat a aktualizací sloužící hlavně k zabezpečení systému před nežádoucím softwarem třetích stran a nebo v případě, že budou chtít uživatelé využívat již W11, který slibuje rychlejší práci počítače a lepší komfort a podporu nových zařízení a programů, ke koupi nového počítače již v druhé polovině letošního roku 2021. Toto jistě, tak jako vždy zvedne vlnu nevole a mnozí budou chtít více méně setrvat u stávajících počítačů s Win 10 co nejdéle. Ale uvidíme či Microsoft ustoupí tlaku uživatelů, nebo si bude tvrdě stát za svým a postupně tak donutí uživatele k pořízení nového počítače nebo se tito uživatelé rozhodnout pro jiný operační systém? Či budou používat W10 do poslední chvíle a tak dlouho, dokud to bude možné.

W11 rozdíly

"W11 - přepracována bude i nabídka Start po jejím otevření a též se bude zobrazovat na středu monitoru."

Jak jsem již zmínil, přechod neboli upgrade na nový operační systém a zda budete moci na stávající počítač nainstalovat W 11 se dá ověřit pomocí nástroje Microsoftu, bohužel u této aplikace jsem narazil na problém, že neřekne konkrétní informace proč nelze na stávající počítač novou verzi Windows nainstalovat. Proto je možné si z internetu stáhnout aplikaci od jiných tvůrců, které vám detailněji zobrazí jaké nedostatky ve vašem počítači brání k instalaci W 11. Mnohdy se tento problém dá vyřešit pouze výměnou komponent v počítači, jako procesor, přidání paměti, přeformátováním stávajícího disku s jinou architekturou dat, nebo jeho výměnou za SSD disk a u novějších PC stačí dokonce jen pár změn, zapnutí funkcí v nastavení parametrů v systému základní desky BIOS. V každém případě vždy je nějaké řešení, které napomůže vyřešit problém s instalací W 11, ale tím si i současný počítač poměrně zrychlit a zlepšit komfort při práci i zábavě. 

wnw11app

 Soubor s programem WhyNotWin11 si můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu kliknutím na ikonu níže...

Originální program pro ověření s názvem aplikace PC Health Check od Microsoftu je možno stáhnout na odkazu níže na šipce, ale díky němu se pouze dozvíte či budete moci upgradovat nebo ne, ale už ne proč co je příčinou bránící v upgradu...

Právě z tohoto důvodu není nyní originální nástroj pro kontrolu od Microsoftu v tuto dobu dostupný na jeho stránkách a proto zatím odkaz na stažení zde chybí. Jakmile bude opět dostupný, upravený od Microsoftu a funkční, tak ho zde doplním pro vaší potřebu.

Minimální systémové požadavky uváděné Microsoftem:

Minimální systémové požadavky
   
Procesor 1 gigahertz (GHz) nebo rychlejší se 2 nebo více jádry na  kompatibilním 64bitovém procesoru nebo systému na čipu (SoC)
Paměť 4 GB RAM
Úložný prostor 64 GB nebo větší úložné zařízení
Firmware systému UEFI, funkce Secure Boot
TPM Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0
Minimální systémové požadavky
   
Grafická karta Grafika kompatibilní s DirectX 12 / WDDM 2.x
Zobrazovací jednotka > 9 ”s rozlišením HD (720p)
připojení k internetu K nastavení pro Windows 11 Home je vyžadován účet Microsoft a připojení k internetu

Některé funkce vyžadují specifický hardware, viz podrobné systémové požadavky .

 

"Článek je určen nejen mým zákazníkům, ale i ostatním, kteří budou chtít. Doufám, že Vám alespoň orientačně tento článek pomohl s informacemi o novém systému Microsoftu. Děkuji za Váš čas JP."

Číst 122 krát Naposledy změněno sobota, 07 srpen 2021 22:33

Publish modules to the "offcanvs" position.